Öğrenciyken Çalışma Tecrübeleri

Hepinize merhabalar Etki Teorisi’nin nezih insanları ve romalılar sizleri saygıyla selamlıyoruz. Yeni bir bölümümüzü daha kaydettik ve sunuyoruz. Bu bölümümüzün konusu ise başlıktan görüldüğü üzere öğrenciyken staj ve çalışma tecrübeleri. Bu yaz yaşadığımız deneyimlerimiz üzerine konuştuk umarız keyif alırsınız.

En başta belirtmekte fayda var bizim de ilk tecrübelerimiz idi, çok deneyimli değiliz fakat gördüğümüz kadarıyla derdimizi meramımızı anlattık. Stajın ne olduğunu bilip anlamını kavrayarak başlamak gerektiğini düşünüyorum fakat ne hikmettir ki stajın ne olduğunu da stajdan sonra anladım. Stajın zorunlu olduğu kariyerimiz için önemli olduğu gibi gereksiz bilgileri bir kenara bırakmakta fayda var zira bu ilk iş/staj ortamı farklı anlamlar barındırıyor; yani sen okulunu bitirdiğinde takribi nasıl bir ortama gideceksin nasıl insanlarla muhatap olacaksın? Bulunduğun ortamda nasıl bir stres var? Ne tür kaygılar söz konusu? Okulda öğrendiğin ile pratik arasındaki fark ne kadar zorluyor?  İlk önce bu vb. soruların yanıtını buluyormuşuz meğer.

Bizler 2. sınıfı bitirmiş iki deli yürek olarak stajın /iş tecrübesinin belki de şart  değil fakat pek bir ehemmiyetli olduğunu anlamış bulunmaktayız ki paylaşmak istiyoruz. Bu ilk deneyimle alakalı bir tespitimiz vardı: Hata yapmanın bedelinin neredeyse olmadığı bir ortam çünkü gittiğimiz yerin bizden bir beklentisi yok asgari düzeyde elbette istenilenler mevcut fakat 5 yıl başka bir yerde çalıştıktan sonra sigorta yol yemek artı maaşınızı verdiklerinde siz de takdir edersiniz ki beklentiler maddi yükünüzle doğru orantılı olarak artacaktır. Bu yüzden hem kaybedecek bir şeyinizin olmadığı buna karşın ciddiyetin hat safhada olduğu ve paranın kazanıldığı bir ortamda bulunmak tabi ki vizyonda genişlemeye neden olacaktır.

Devam edecek olursak vaktimizin iş/staj dışında kalan kısmından bahsetmek istiyorum zira günün büyük bir bölümünü ipotek etmiş oluyoruz. Her ne kadar zaman yönetiminin önemini kavrayıp vurgulamaya  çalışsak da “bu ilk tecrübemizde gafil avlandık” desek kimse çıkıp yok be oğlum hiç de gafil avlanmadınız sıkmayın tatlı canınızı diyemez. İş hayatının acımasız pençeleri ve artan sorumluluklar boğazımıza çökmeden elimizden gelen kişisel gelişim performansını ortaya koymak zorundayız.

Bir diğer nokta da tahmin edebileceğiniz üzere “network”. Büyük küçük demeden farklı vizyon sahibi insanlarla karşılaşıyorsunuz ve tabi ki iyi intiba bırakmak çok önemli. Güzel bir karakterin günlük hayatta olsun insan ilişkilerinde olsun iş yerinde olsun öne çıktığını görebiliyoruz ve tabi ki iş bitiren problem çözen bir insan olarak kalabilmek lazım insanların hakkında. “Ya bizim aptal stajyer geçen gün kendi çişini içiyordu” gibi bir fıkraya konu olmak istemiyorsak yapmak gerekenler çok açık: çişinizi içmeyin (Teşbihte hata olmaz siz zaten beni anladınız).

Bu ilk tecrübemize, ister staj olsun ister iş olsun, bakış açımızın sağlamlığı bütün süreci ciddi bir oranda etkiliyor. Bu deneyimi laf olsun diye yapmak da sizin elinizde kariyer yangınınızın ilk kıvılcımı olarak görmek de sizin elinizde. Kaldı ki insanların uzmanlaşması için 30 40 yıl belki bir ömür harcadığını görebiliyoruz bilgiye ulaşmak yolunda, insanlar için küçük ama sizin için büyük bu adımı atarken kafanızda taşıdığınız düşünceler konusunda dikkatli olmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Üşenmeyi bırakıp sıkılmadan aynı şeylerin üzerinden geçebilmeliyiz. Zaten biliyorum deyip köşemize çekildiğimiz an öğrenebileceğimiz farklı bir bilginin önünü kapatmış olabiliyoruz. Hepsi zaten en baştaki niyetimize çıkıyor ama yine şartların etkisiyle yaşayabileceğimiz bir bıkkınlığı bir tarafa koyup öğrenebileceğimiz her şeyi müşteri gibi karşılamak lazım ki müşterimiz velinimetimizdir. Aklımızda kalan başka bir noktayı da hemen bu satırlarımızda hizmete açmamız gerekirse şunları söyleyebiliriz; Bir görev veya iş verildiği zaman korkmamıza gerek yok. Birincisi o işi size veren sizin yapabileceklerinizi ve kapasitenizi tahmin edip o doğrultuda bir görev veriyordur. İkincisi denemeden öğrenemeyiz, limit ve şartları zorlamadan gelişemeyiz. Endişelenip panik haline girmektense soğukkanlı ve dikkatli bir biçimde verilen görevi en verimli şekilde halletmeye çabalamak yeterli olacaktır. Siz elinizden geleni yaptıktan sonra endişelenmeniz gereken bir husus da kalmamış demektir. Yukarda kaydımızı dinlerseniz siz de göreceksiniz stajın şart olup olmadığından bahsettik fakat tabi ki net bir yargı koyamayız ortaya. Tabi ki çok kolay kıldığı zorluklar var fakat hedefinize giderken yolunuzda staj tecrübesinin olması -rütbe ve işveren gözündeki zorunluluk dışında- tamamen sağladığı bilgi ve vizyonla alakalı diye düşünüyoruz (Yukarıda daha detaylı tartıştık o yüzden daha fazla üstelemeyeceğim).

Stajın bölümünüz ve ilginizle olan ilişki düzeyinden bahsetmemize gerek olduğunu düşünmüyorum. Sırf yapmış olmak için staj yaparsanız belki alakasız bir yerde yapmış olursunuz ama aksi takdirde mutlaka ilginiz doğrultusunda bir staj olmalı. Bu noktada bir yol ayrımına daha giriyoruz bölümünüz ve stajınız aynı doğrultuda, yeterince ilişkili olabilir, peki bölümünüz ilginiz doğrultusunda mı o da apayrı bir konu zaten. Stajın önemi konusunda bir başka can alıcı husus da bölümünüz içinde neyi sevdiğinizi bulmanıza yardımcı olabilir. Kendinizden çok eminsinizdir bir konuyla çok ilgilisinizdir ama onun iş hayatındaki karşılığını bilmiyorsunuzdur veya kesin olarak çalışmak istediğiniz yapmak istediğiniz şeye karar veremiyorsunuzdur staj yine burada bir adım öne çıkar ve kafanızı netlemenizi sağlar. Stajın sağladığı en güzel olanak ise bir şeyleri deneme fırsatı verir. Mesele ilgi ve mesleğinizi örtüştürebilme düzeyine çıkıyor en nihayetinde.

Kayıt esnasında uzun ve derin bir şekilde konuştuğumuz, bir başkasının altında çalışma kavramını ilk defa deneyimlemiş bulunmaktayız. Bu düşünce tarzıyla ilgili detaylı açıklamalarımız da podcastte detaylı olarak mevcut. Bir başka bölümümüzde görüşmek üzere, bizi takip etmeyi görüşlerinizi bildirmeyi unutmayın.Bizi instagramdan (@etkiteorisi) takip edebilir, podcastimizi ayrıca iTunes üzerinden de dinleyebilirsiniz. Kendinize iyi bakın .

-A

Kayıtta Tuna’nın bahsettiği Youtube kanalları:

Aperture

Riddle

 

Şu kategoriye gönderildi: Podcast

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir