İrade, Güçlü bir Silah

İrade ve disiplin. Ne kadar da güçlü kelimeler. Bu yazıya bu güçlü kelimeleri soyutluklarından kurtararak, bizim için daha anlamlı hale getirerek başlamak istiyorum. Benim için disiplin, ne hissettiğinin bir önemi olmadan, o an için gerekli olan, seni ileriye taşıyacak olan şey ne ise onu yapmaktır. Kulağa kolay geliyor değil mi? Sadece doğru ve yanlışın ayrımını yap ve her defasında doğru olanı seç. İşte bu seçimi yapabilme ve seçimi aksiyona dönüştürme gücü ise iradedir. Peki irade sahibi olmak, kendi üzerimizde disiplin uygulayabilmek, bir nevi duygu kontrolü sağlayabilmek bu kadar basit mi? Kısa cevabım: Evet, bu kadar basit. Basit fakat kolay değil.

İrade, nasıl edinileceği düşünülmeden önce, neden edinilmesi gerektiği düşünülmesi şart olan bir özelliktir. Bu nedenle ben de tam bu noktadan, neden irade sahibi olmak gerektiğinden bahsederek başlayacağım. Öncelikle, irade sahibi olmak bir kişinin sahip olmak istediği diğer her şeye (kişilik özellikleri, yetenekler, düşünce biçimleri, maddi değeri olan nesneler vs.) sahip olabilmesi için bir ön koşuldur. İrade sahibi olmak bir insanın sahip olmak istediği şeyleri elde etme yolunda yılmadan, yıkılmadan ilerlemesini ve sonunda hedeflerine ulaşmasını sağlayacaktır.

Bir kişi nasıl irade sahibi olur sorusuna gelecek olursak, bununla ilgili paylaşacağım, derhal uygulamaya başlayabileceğiniz birkaç ipucum var:

Erken uyanmak: Tanıdığım hiç kimse (kendimde dahil olmak üzere) erken uyanmayı sevmez, bu sebep ile en başta disiplin ile ilgili yazdığım cümleyi birleştirirseniz erken uyanmanın neden listemin ilk sırasında olduğu çok açık bir hale gelecektir.

Uzun süreli hedefleri göz önünde tutmak: İrade sahibi olmanın önündeki en büyük engellerden bir tanesi, şüphesiz, kısa süreli zevklerin uzun vadeli hedefleri gölgede bırakmasıdır. Net bir şekilde seçilmiş, açık bir şekilde tanımlanmış hedeflere sahip olmak ve bunları aklınızın bir köşesinde tutmak irade sahibi olmak konusunda size kolaylık sağlayacaktır.

Plan ve rutin sahibi olmak: Sağlam bir şekilde yerleşmiş planlara ve rutinlere sahip olmak, günün sizi kontrol etmesindense sizin günü kontrol etmenize olanak sağlar. Böylelikle hedeflerinizi göz önüne alarak gün içerisinde atılması gereken en doğru adımları atarsınız.

Disiplin ve irade konusu ilginizi çekiyorsa burada yazılanları derinlemesine tartıştığımız podcast bölümümüzü dinlemenizi tavsiye ederim.

Bu ve bu tarz konularla ilgili paylaşımlarımızı görmek için instagram.com/etkiteorisi adresini ziyaret etmeyi unutmayın. Kendinize iyi bakın.

-T

Şu kategoriye gönderildi: Podcast

1, “İrade, Güçlü bir Silah” hakkında görüş bildirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir