Etkileyici Fikirler Nasıl Üretilir?

Etki teorisinin yeni bir bölümünden hepinize selamlar, saygılar. Öncelikle iyi bayramlar demiş olalım ve yazımıza hemen geçelim. Bugün konumuz fikir üretmek: günlük hayatta basit bir problemimizi çözüme erdirmek için olabilir veya hayatımızı değiştirecek o hep geleceğine inandığımız  iş fikri olabilir kısacası fikirler ve üretmek üzerine zaten konuştuk şimdi de biraz yazalım diyoruz.

İlk olarak, ortaya işe yarar bir çözüm çıkabilmesi için bir hedef olmalı. Masanın ayağı gevşektir sallanıyordur vidasını sıkmak gerekir bu problemi çözebilmek için tornavida kullanırız. Haydi bir şey bulayım ne olsun? Tornavida! Görevi ne olsun? Biraz düşüneyim: vidaları sıkmak olsun, o zaman   icadımız tamamdır gibi bir yol haritası izlenmediği aşikar. Bu aynı zamanda düşünüp fikir üretmeye çalışacağımız kulvarı belirlemekle aynı madde sayılır. Bu da fikirlerimizin, hedef tahtasında daha isabetli yerlerde yoğunlaşmasını sağlar.

Daha sonra da fikrin ne olduğuna dair bir yorum bırakabilmek istedik ve Steve Jobs’un ifadeleri çok hoşumuza gitti. Yaratıcılığın (biz fikir üretme de diyebiliriz) tecrübe ve konseptleri birbirine entegre edilebilme becerisiyle eşdeğer olduğu kanaatine vardık. Klasik metodumuzla devam ettiğimizde karşımıza nasıl sorusu çıkar. İlgilendiğimiz alanla da paralel olarak bazı gereksinimlerimiz olacak doğal olarak. Bu teknik bilgi olabilir, tecrübe olabilir; fikrimizi uygulamak için de olsa, fikri net bir şekilde oluşturabilmek  için de olsa bilgi her zaman ihtiyacımız. Bir diğer anahtar kavram olarak önerimiz “Beklenmedik Başarı Konsepti” . Kayıtta bu konseptimizi detaylı bir şekilde konuştuk, merak edenler hemen yukarıda bulabilirler (inşallah dinliyorsunuzdur).

Peki bilgimiz de az çok mevcut o halde şimdi yapmamız gereken düşünmek ama bu işi profesyonel olarak yapmak. Belirli bir zaman miktarı seçip o dilimde her gün yine bir miktar zaman ayırıp beyin fırtınası yapmak ve tabi ki bunları not almak. Daha sonra bu aklımıza gelen not aldığımız fikirleri kapıştırmamız lazım. Kimisi ekonomik olmadığı için elenecek kimisi termodinamik yasalarıyla çeliştiği için, fakat sonunda elimizde muhakkak uygulanmaya değer güzel fikirler kalacaktır.

Bu düşünme ortamı ve durumuyla alakalı olarak bir diğer detay daha paylaşmak istiyoruz. Bir konu üzerine düşünmeye başladıktan sonra beynimiz yeni bir sekme açıyor ve o konuyu orda tutuyor. Özel olarak o konuyu düşünmediğimiz zamanlarda bile daha yeni yaratıcı  ve ilişkili fikirleri gündeme getirip duruyor. Hele düzenli olarak düşünmeyi kafaya koyduysanız beyniniz de, siz farkında olmadan, size epey yardım edecektir. Ortaya sıfırdan bir ürün koymanız da şart değil. Bir prosedürü yenilersiniz işlem sıraları boyutları değişir bir anda çok güzel sonuçlar alırsınız  burada yeni fikir kavramına bakış açınız devreye girer yeni fikri illa Amerikayı tekrar keşfetmek olarak görüyorsanız orası ayrı. Kendimizi kısıtlamak zorunda değiliz.

Bir diğer değinmek istediğimiz nokta da fikirlerimizi paylaşmak. Doğru çevrelerde yapacağımız fikir ve bilgi paylaşımı hayatımızı değiştirebilir. İlla çalıp fikrinizi sizden önce yapacaklar diye düşünmeye gerek yok. İlham alabiliriz, ilham verebiliriz bu nedenle fikir paylaşımının da çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Kaydımızda zaten bu konuyu uzun uzun ele aldık.

Son olarak da, uygulamak. Bu başka bir bölüm konusu olmayı hak eden bir ibare ancak yine de değinmemiz lazım. Uygulamadıktan sonra fikrimizin hiçbir anlamı yok ne yazık ki ve girişimcilik ekosisteminde görüyoruz ki fikrin hayata geçirilişi en az kendi aslı kadar önemli.  Bunu da unutmadan devam edebiliriz hayatımıza. Bugünlük bu kadar olsun. Yorum ve geri dönüşlerinizi mutlaka bekliyoruz. Bizi instagramdan (@etkiteorisi) takip edebilir, podcastimizi ayrıca itunes üzerinden de dinleyebilirsiniz. Kendinize iyi bakın bir sonraki bölümde görüşmek üzere.

 

-A

Şu kategoriye gönderildi: Podcast

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir