Başlangıç, Etki Teorisi Nedir?

Her şeyden önce sonunda bu yazıyı yazabiliyor olmaktan, Arda kardeşimle sonunda bir ürün ortaya koyabiliyor olmaktan son derece mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Uzun zamandır istediğimiz, yeni şeyler öğrenmeye karşı olan tutkumuzu paylaşabileceğimiz bir marka oluşturma hayalimiz bu ufak adımlarla başlıyor.

Bu işe ‘Etki Teorisi’ ismini vermek isteme sebebimiz, kulağa bilimsel bir şeymiş gibi gelmesi dışında, öğrendiğimiz, araştırdığımız, ilgimizi çeken konular hakkında konuşurken belki başkalarının hayatında ufak da olsa bir etki yaratabileceğimiz düşüncesidir. Aslına bakarsanız bu bir teoridir. Bu etki teorisidir.

Birkaç yıl öncesine kadar bir şeyler öğrenmek, araştırmak hakkında bir şeyler yazacak, konuşacak son kişi olduğumu söylemek gayet doğru ve yerinde bir tespit olacaktır. Ancak üniversiteye hazırlık sürecinde (11.sınıfın sonuna doğru), okul ile en ufak bir alakası olmayan, tipik haylaz lise öğrencisi profilimden sıyrılıp, hayatıma düzgün bir yön vermeye karar vermiştim. Sıfırdan başlayacaktım. Klasik üniversiteye hazırlık sürecinden geçtiğimi söylemek çok doğru olmaz. Onun yerine hiçbir temelim olmadığı için daha stratejik yaklaşımlarda bulunmam gerekiyordu. Şu an konudan sapmamak adına bunları başka bir konuşmaya bırakıyorum fakat hazırlık süreci sonunda başladığımdan çok daha iyi bir yerde olduğumu ve süreç boyunca kendimle ilgili birçok şey öğrendiğimi söyleyebilirim. Öğrendiğim en önemli şey ise öğrenmeye olan ilgim ve tutkum olmuştu. Sonunda hedefime ulaştım mı? Tam olarak ulaştığımı söylemem. Fakat ne derler bilirsiniz: “Ay’a nişan al, ıskalarsan belki bir yıldızı vurursun”. Benim de başıma gelen buydu. Ay’ı nişan almıştım, vuramamıştım fakat sonradan çok seveceğim bir yıldızı vurmuştum.

Üniversiteye başladım, İngilizce hazırlık sınıfında Arda ile tanıştım. Daha sonraları Arda ile sohbetlerimiz birçok ortak ilgi alanımızı keşfetmemize sebep oldu. Etki Teorisi bu ortak ilgi alanlarının parça parça işleneceği, tek tek ele alınacağı ve bunların size sunulacağı bir çatı olacak.

Etki Teorisi adı altında, öğrenmeye karşı genel ilgimiz ve merakımız dahilinde araştırdığımız, üzerine düşündüğümüz, yazıp çizdiğimiz konularda hazırlayacağımız hızlıca sindirmeye yönelik Instagram(@etkiteorisi) gönderileri, şu an okuduğunuz gibi blog yazıları (www.etkiteorisi.com) ve Arda ile bu bahsettiğim konuları enine boyuna konuştuğumuz, sohbet konusu yaptığımız, yeni şeyler deneme, öğrenme süreçlerimizi kayıt altına alacak podcastlerimiz olacak. Hepsinin sizin içinizdeki öğrenme, araştırma, düşünme ve yorumlama tutkusunu ortaya çıkarması ve iyi yönde bir etki yaratması dileğiyle.

-T

Şu kategoriye gönderildi: Podcast

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir