Arkadaşlık(?) Üzerine

Herkese selamlar, umarız iyisinizdir.Bugün konumuz başlıktan anlaşılabileceği gibi Arkadaşlık(?). Peki arkadaşlığın güzel bir şey olması gerekirken neden başlığımızda parantez içinde bir soru işareti var? Anlatacağız.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Hepimiz iyi kötü hedefleri olan insanlarız çok şükür fakat bu hedefler onu sadece hayal formatında save edenler için oldukça gerçek üstü ve uzak ihtimaldir. Çünkü hayallerimizi kabul edip çalışmamız gerekir, bunlar zaten bildiğimiz görünen şeyler ancak bazen gözden kaçırdığımız önemli bir nokta var; Hedeflere ulaşmak büyük bir konsantrasyon ve enerji ister. Enerjimizi ve dikkatimizi yanlış değerlendirmek istemeyiz (isteyen varsa da ne diyeyim allah affetsin ). Biz yanlış değerlendirmek istemesek bile çeşitli parametrelerden ötürü bu enerji dağılabilir etkisi azalabilir (enerji asla yok olmaz ama şiddeti veya kalitesi düşebilir-→ ekserji). İşte bu yüzden biz de diyoruz ki yanlış insanlar bizim vaktimizi , hevesimizi alıp fosseptik çukurlarında yıkamadan evvel bir şeyler yapalım. Nasıl yapacağız: gözlem yaparak. Gözlem yaparak negatif kardeşlerimizi tespit edeceğiz. Umarım siz de negatif kardeşlerimizden biri değilsinizdir şayet öyle olsanız bile belirttiğimiz noktalarla ilgilendikten sonra pozitif kardeşlerimizin kervanına katılabilirsiniz. Neye bakacağız? Söyleyeyim: sürekli şikayet ediyor mu? Davranışlar sabit bir omurga üzerinden değil değişken ortam koşulları üzerinden mi şekilleniyor? Her konuşmada “Ben” diye diye yanıp tutuşuluyor mu? Her çözüm önerisine tarak kürek kulplar takıp işi yokuşa mı sürüyor? Saygısız bir reyiz mi? Söz almayı vermeyi beceremeden hödük gibi mi iletişim kuruyor? Geçmiş olsun muhteşem bir arkadaş(!) edinmişsiniz, umarım çok aramamışsınızdır. Neyse sayın Etki Teorisi takipçileri kinimiz bittiğine göre mantıklı bir şekilde devam edelim. Bu arkadaşlarımızı tespit ettiğimize göre Muhakememizi yapıp genel bilançoya göz atabiliriz. Bu insanlar sadece hevesinizi kıracaklar, sosyal iletişim becerilerinizi olumsuz etkileyecekler. Bedeli ne olursa olsun uzak durmalı bu sürümlerden. Uzun vadede canınız çok yanar naçizane tavsiyemdir. Zaten gerekli ve yeterli insanlar çevremizde zamanla oluşacaktır. Tabi bu çevre de hedeflerimizle uyumlu olmalıdır ki, satranç çevresi oluşturmak isterken briç kulübünde takılmayalım.

Başka ne yapılabilir şöyle bir deneyelim şansımızı. Yıkıcı olmak yerine yapıcı olalım en azından kendi açımızdan bu tavrı takınabiliriz. İnsanlarla samimiyet kurulurken akıllıca davranıp belirgin sınırlar koyup bunlara sadık kalabilir ve flört etmeye çalıştığınız karşı cinsin yanındayken ensenize gelecek bir şaplaktan kurtulabilirsiniz. Atalarımıza kulak verelim: Kurda, “neden boynun (ensen) kalın?” demişler; “işimi kendim görürüm de ondan” demiş. Bana her ne kadar kurdun konuştuğu kısımlar biraz gerçekçi gelmese de olayı anlamışızdır. Bunun bir adım ötesinde de kimseden bir şey beklememeniz gerektiğini dile getirmek boynumuzun borcu. Yeni biriyle tanışırsınız söyledikleri sizi çok etkiler ama sonra yaptığı bir hareket yüzünden dumur olursunuz. Suç onun o hareketi yapması değil, sizin o hareketi beklemiyor oluşunuzdur o yüzden beklentiler düşük tutulsun, işler birinci tekil şahıs tarafından görülsün. Bunlar dışında daha yakın olduğumuz sık görüştüğümüz çevremizi de bu tarz bir değerlendirmeye sokmamız gerekiyor. Bu basit bir test cevabı zaten sizde turnusol kağıdını veriyorum. “Bu ilişki sayesinde, nasıl biri haline geliyorum?” sorumuz buydu üzerine daha fazla konuşmaya gerek yok ama düşünmeye gerek var. Bir başka önemli nokta olarak lütfen insanları değiştirmeye çalışmayın, farklı değer yargıları sosyokültürel düzeyler vb. gibi durumlar sizin aynı ortamda olumsuz bir  reaksiyona sokuyorsa maruz kalmayın. Herkesle hayatımız sonsuza kadar aynı doğrultuda gidemez bunu kabul edebilecek kadar olgun olmakta fayda var. İnsanlar hayatınıza girecektir, çıkacaktır bunu unutmayalım. Bahsedeceğimiz başka noktalar da elbet var ama onları podcastimizde dile getirdik daha detaylı konuştuk dinlerseniz çok memnun oluruz.

Bu kadar negatif yeter biraz da pozitif bahsedip bugünlük yeter diyelim. Çevremizde pozitif, iyi niyetli yukardakilerin tersi arkadaşlarımız olursa ne olur? Sizi motive eder, yüksek tutar. Güvenebileceğiniz insanlar olmuş olur çevrenizde. Enerjiniz konsantrasyonunuz dağıldıkça sahneye çıkıp gerekli desteği verir. Farkında olmadan girdiğimiz yanlış yollar konusunda bizleri uyarabilir. Aileden sonra en büyük değerimizdir arkadaşlarımız. Doğru seçmeliyiz seçtikten sonra da o ilişkiyi korumalıyız ne pahasına olursa olsun.

Bizi arkadaşlarınıza önerin dinletin (gerçek arkadaş böyle olur çünkü) yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz Instagram hesabımızı da takip etmeyi unutmayın . Başka bir yazımızda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

-A

Şu kategoriye gönderildi: Podcast

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir